Kontrola psychomotorického vývoje dítěte fyzioterapeutem
Objednali jste se na kontrolu psychomotorického vývoje Vašeho miminka a nevíte co máte čekat nebo máte obavu? Zkusím zde letmo nastínit průběh ať víte do čeho jdete.
Jste-li objednáni do našeho zařízení a jdete k nám poprvé, jste objednáni na 50 minut. Možná si říkáte "Co tam tak dlouho budeme dělat?". Nebojte, nudit se nebudeme a možná dokonce ani nestihneme probrat vše co byste chtěli. Na terapii potřebujete s sebou 3-5 látkových plen a jedno super usměvavé miminko (pokud máte plačící, vezměte i to, nějak si poradíme :)).
Je vhodné, když není právě po jídle. Přeci jen s ním budeme potřebovat hýbat. Zároveň by nemělo být hladové.
Je-li děťátko jež starší a má jasně daný spánkový režim je dobré, aby kontrola neprobíhala v čase, kdy chodí spát. Někdy není v našich silách, z kapacitních důvodů, takový termín zajistit. Nicméně vždy vyvineme snahu.
Jak to bude probíhat?
Na kontrole psychomotorického vývoje budete zahrnuti otázkami na (pro fyzioterapeuta) základní informace o děťátku , ale také o mamince a průběhu těhotenství. Co nás tedy bude zajímat?
- Rodné číslo a jméno d졡tátka.
- Jak probíhalo těhotenství? Případné potíže jak na straně maminky, tak miminka.
- Porod v termínu?
- Délka, případně příběh porodu?
- Poloha miminka při porodu?
- Apgar skóre? Pokud jej nevíte - bylo-li miminko kříšeno.
- Jak dopadla kontrola kyčelních kloubů a jaká opatření v případě nálezu byla indikována?
- Byli jste odesláni nebo docházíte na neurologii?
- Jaké máte miminko? (To že je nejúžasnější na světě, je jasné. Taky doma takové máme. :)) plačtivé, spavé, vztekající se, bolavé, kontaktní.....
- Kojíte?
- Vyprazdňování?
- Zvrací?
- Zaklání se? Při pláči? V klidu?
- Má již separační úzkost?
Poté Vás vyzveme ať miminko odstrojíte. Probíhá také kontrola postavení pánve a kyčelních kloubů, je tedy nutné odstranit i plenu. Chvíli poté začíná většinou miminko čůrat, takže přichází na řadu látkové pleny, které jsme po Vás chtěli přinést, případně se jde převlékat terapeut. :)
Kontrola začíná v poloze na zádech, zkoušíme například rotabilitu hlavičky, schopnost úchopu hračky, stav břišní stěny, hybnost kyčelních kloubů....
Dále otáčíme dítě na břicho (sledujeme již samotnou otočku) a hodnotíme kvalitu vzpřímení.
Je-li dítě schopno se samo na bříško dostat, chceme vidět aktivní otočku.
Jestliže se děťátko již pohybuje, vpřed chceme to vidět. Čili necháme jej svému osudu, případně lákáme na hračky. No a pokud se již projevuje separační úzkost , tak je výhodné, pokud máte vše natočené :).
Po zhodnocení kvantity (umí co by umět mělo?) a kvality (je pohybový model, který předvádí v dobré kvalitě) pohybového vývoje přichází úprava manipulace s miminkem, návrh samotné terapie a zácvik rodičů.
Ve většině případů je fyzioterapeut jen průvodcem terapií. Hlavním terapeutem je rodič, proto si v ordinaci vše vyzkoušíte. V případě, že jde o komplikovanější cviky například z konceptu Vojtovy reflexní lokomoce, bývají rodiče vyzváni, ať si cvik natočí na telefon.
Cílem je aby, byla terapie prováděna správně, a aby rodič doma nepanikařil, že půlku z toho co jsme u cviku vysvětlovali zapomněl. Video neslouží k tomu, aby se šířilo po sociálních sítích. Věříme, že žádný rodič by nedovolil, aby video s jeho nahým dítětem vidělo půl republiky.
Po skončení terapie Vám terapeut vydá zprávu. Je v ní (mimo jiné) seznam cviků, které jste dělali. Máte-li pediatra, který by si zprávu chtěl založit do karty, nezapomeňte ji okopírovat.
Dále se dohodneme na dalším postupu, či případné další kontrole a máme hotovo.
S láskou Bc. Simona Štádlerová